Medycyna – Definicja

Medycyna – Nazwa pochodzi z łacińskiego ​medicina

co oznacza “sztuka lekarska”. Medycyna to nauka empiryczna obejmująca całość wiedzy o zdrowiu i chorobach człowieka, a także o sposobach zapobiegania i leczenia różnych dolegliwości. Za inicjatora medycyny uważa się Hipokratesa. W dzisiejszych czasach stosuje się zasady medycyny opartej na faktach. Medycynę możemy podzielić na różne nauki podstawowe np. immunologia, fizjologia, anatomia itd.

medycyna nfzMedycyna dzieli się na dziedziny, jedną z bardziej obszernych jest chirurgia zajmująca się leczeniem operacyjnym. Jest nauką nadrzędną i zawiera wiele podspecjalności np. chirurgia sercowo-naczyniowa. Do najmłodszych podspecjalności chirurgii należy transplantologia, czyli przeszczepianie narządów w całości lub części. Pierwszy przeszczep miał miejsce w 1905 r. i było to przeszczepienie rogówki wykonane przez Eduarda Zirma, natomiast w Polsce pierwszy przeszczep to przeszczep nerki pobranej ze zwłok w 1965 r.

lekarze nfzOd lat w czołówce najbardziej obleganych kierunków znajduje się medycyna. Z tego powodu progi punktowe na te studia są naprawdę wysokie. Studia medyczne są niezwykle wymagające, ale ich ukończenie gwarantuje pracę w zawodzie cieszącym się niezwykłym prestiżem. Do uzyskania pełnego prawa wykonywania zawodu wymagane jest ukończenie sześcioletnich, jednolitych studiów, odbycie 13 miesięcznego stażu zawodowego oraz zdanie Państwowego Egzaminu Lekarskiego​.

Najlepszą uczelnią medyczną, według Rankingu QS World University Rankings jest w Europie ​University of Oxford, a na świecie Harvard University. Natomiast w Polsce-Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *